Saç Dökülmesinde Uygulanan Medikal Tedaviler

Medikal ilaçlar, saç dökülmesinin durdurulması ve tedavisi için kellik sürecinin başında kullanılmaktadır. FDA, DHT’ i engellyen Propecia ilacının kullanımını onaylamıştır ve bu ilacın kelliğin ilk evrelerinde saç dökülmesini durdurduğu kabul edilmiştir. Tablet formundadır günde tek doz 1 mg alınır. Kullanıldığı sürece 5 alfa redüktaz enzimini bloke ederek dihidrotestesteronun oluşumunu engeller kullanıldığı sürece etkilidir. Dihidrotestesteron saç dökülmesine neden olan hormondur.
Rogaine minoxidil içermektedir. %2-5-15’lik formları vardır. Saç derisinde arteriollerde dilatasyon sağlar saçların daha fazla beslenmesine neden olur ayrıca saçlı deride vellüs tarzı kıllanma yapar.

Rogaine Propecia ile birlikte kullanıldığında daha etkili sonuçlar görülmektedir. Medikal terapi kaybedilen saçların yerine çıkmasını sağlamaktan çok, mevcut saçların korunmasına yönelik bir tedavi olduğundan, mümkün olan en kısa zamanda tedaviye başlanmalıdır. Medikal terapi, saç ekiminde uygulandığındada iyi sonuçlar vermektedir. Çünkü medikal terapi farklı amaçlarda uygulanmaktadır.

Saç dökülmesi medikal tedavisi saç dökülmesini engellemek için en iyi yöntemdir, fakat saç ekimi operasyonu saç dökülmesi çok fazla olduğunda uygulanmaktadır. Saç dökülmesinin durdurulmasının yanında, ilaç tedavisi androgenetik alopesiyanın durdurulmasında da etkilidir.

 

 


Facebook Twitter Google+ LinkedIn Pinterest Addthis