Sıkça Sorulan Sorular

Bu sayfa saç ekimi operasyonu hakkında hastalarımızdan bize sık olarak yönetilen soruların başlıklarını ve cevaplarını bulabilirsiniz.
Eğer bu sayfada cevaplanmayan bir sorunuz varsa veya saç ekim operasyonu ile ilgili bir bilgi almak isterseniz sorularınızı buradan Sn. Dr. Abdullah TOK’e iletebilirsiniz.
Umarız aradığınız sorunun cevabını bulabilirsiniz.

İkinci bir seans için ne kadar beklenilmesi tavsiye edilir?
Her iki seans arasında 2 ay süre ara verilmesini öneriyoruz. İlk ekimin sonuçlarını değerlendirmek için her hastalarımıza en az 6 ay beklemelerini tavsiye ediyoruz.

Ense bölgesinde açık alan oluşuyor mu, eğer oluşuyorsa ne kadar sürede kayboluyor?
FUE sisteminde ense bölgesinde iz olmaz ve alıma bağlı seyrekleşme 1 ay içinde kaybolur.

Operasyon ne kadar sürüyor ve operasyondan sonra nelere dikkat etmem gerekiyor?
Saç ekimi operasyonu 4-6 saat sürmektedir. Operasyondan sonra dikkat etmeniz gerekenler zor değildir. Operasyondan sonraki gün, günlük aktivitelerinize geri dönebilirsiniz. Hastalarımız genelde 2-3 gün sonra işlerine geri dönebilirler. Bir hafta sonra günlük egzersizlerini yapabilirler.

Saç ekimi diyabet hastalarına yapılabilir mi?
Kan şekeri regüle ise saç ekimi yapılabilmektedir.

Saç ekimi operasyonundan sonra saçlar ne kadar zaman içerisinde uzar?
Öncelikle saçlar ekildikten 2 ay sonra çıkmaya başlar, ve 6 ay içerisinde saçların tamamı çıkmış olur, ve bu saçlar artık ömür boyu uzamaya devam eder.

Saç ekimi operasyonunun sonuçları kalıcı mıdır?
Saç ekimi operasyonu kalıcı tek çözüm yoludur. Ekilen saçlar büyür ve ömür boyu uzamaya devam eder. Çünkü donör bölgesinden alınan saçlar ömür boyu kalıcı saçlardır.

Tek bir operasyonda en fazla kaç graft ekilebilir?
Tek bir oturumda donor bölgenizdeki sıklıga bağlı olarak FUT yöntemi ile 1700-2200 graft (4500-5000 saç teli), FUE yöntemi ile 2500-3000 graft (5000-6000 saç teli) ekilebilir.

Saç ekimi için koltukaltından kıl alınabilir mi veya bir arkadaşımın donör bölgesindeki kıl köklerini alarak bana saç ekimi yapılabilir mi?
Koltuk altında kıl yapısı farklı olduğundan, bu bölgedeki kıllar saç ekimi için kullanılamaz. Baska birinin donör bölgesindeki kıllarin alınarak size saç ekimi yapılması ise mümkün değildir. Saç ekimi operasyonunda kişinin kendi saç kökleri alınarak işlem gerçekleştirilebilir.

Saç ekimi işlemi ağrılımıdır?
Saç ekimi operasyonu esnasında lokal anestezi uygulandığından hiçbir ağrı hissetmeyeceksiniz. Ayrıca operasyon esnasında kendinizi daha rahat hissetmeniz için sakinleştirici verilir.

Saç dökülmesini önleyen ilaçlar gerçekten işe yarıyor mu?
Saç dökülmesini engelleyen FDA onaylı birçok ilaç vardır. Örneğin; günde iki kere uygulanan hem bayan hem de erkelerin kullanabildiği Minoxidil, ya da günde sadece bir kere alınan ve yalnızca erkelerin kullandığı Finasteride vardır. Bu ilaçlar kafanın arka kısmındaki saç dökülmesinin azalmasını hatta durmasını sağlarlar, ama etkisi geçicidir. İlacı kullanmayı bıraktığınızda saçlarınız eski haline geri dönecektir. Bu yüzden, saç ekimi tek ve kalıcı tek yoldur.

Saç ekimi operasyonu geçirmek için minimum yaş sınırı kaçtır?
Saç ekimi operasyonunda yaş sınırı olmaksızın, 21-80 yaş arası herkese bu işlem uygulanabilir.


Facebook Twitter Google+ LinkedIn Pinterest Addthis