13/10/2018
146

SAÇ DÖKÜLMESİNİN BİR DİĞER SEBEPLERİ

Telojen effluvium
Bu, herhangi bir büyük fizyolojik stresli olay nedeniyle yaygın saç dökülmesi olarak tanımlanır. En sık rastlanan neden, kadınların doğduktan 3-6 ay sonra büyük dökülmeler meydana getirdiği doğumdur. Diğer örnekler arasında yüksek ateş, çarpışma ya da hızlı kilo kaybı, genel anestezi ya da uzun süreli hastalık ya da hastaneye yatış sayılabilir. Hormonal veya tiroid bozuklukları da beslenme eksiklikleri veya bazı ilaçlar gibi katkıda bulunabilir. Telojen effluvium ayrıca sevilen birinin ölümü, boşanma veya finansal kayıp gibi büyük yaşam olaylarından da kaynaklanabilir.

Hormonal nedenler
Doğum kontrolünün başlatılması veya durdurulması saç dökülmesine neden olabilir. Birçok kadın diğer nedenlerden dolayı polikistik over sendromu (PKOS) veya hiperandrojenizmden muzdariptir (menopoz sonrası kadınlarda eksojen testosteron takviyesi veya doğum kontrolünde bir androjenik progesteron kullanımı). Saç dökülmesinin bu biçimleri, çoğunlukla, androjenik takviyenin kesilmesiyle veya anti-androjen özellikleri olan bir diüretik olan oral spironolaktonun eklenmesiyle giderilebilir. Drospirenon içeren bazı doğum kontrol hapları da yararlı olabilir.

Tiroid bozukluğu

Tedavi edilmeyen hiper veya hipotiroidili hastalar saç dökülmesiyle birlikte görülebilir. Ayrıca kaş inceltme veya kaş kaybı fark edebilir.

Beslenme eksiklikleri

Düşük demir, çinko ve D vitamini seviyeleri, tıbbi literatürde saç dökülmesiyle ilişkilendirilmiştir.

İlaçlar

Yüksek doz vitamin A, izotretinoin ve beta-blokerler (metoprolol, propranolol) ve düşük moleküler ağırlıklı heparin (ve daha az yaygın olarak varfarin) gibi bazı kardiyovasküler ilaçlar saç dökülmesi ile ilişkilendirilmiştir. Saç dökülmesini geliştiren aynı hastaların da genetik olarak kardiyovasküler hastalığa yatkın olduklarına dair bazı kanıtlar vardır; bu durumda, ilaçlar, nedensel bir etkiden çok bir karıştırıcıya sahip olabilirler. Bir ilacın saç dökülmesinden sorumlu olduğu sonucuna varmak için, bir kişi ilacı durdurmalı, dökülmenin çözülüp çözülmediğini görmek için 3-6 ay izin verin ve sonra (eğer isteselerse) dökülüp dökülmediğini görmek için ilacı yeniden başlatın. nükseder. Bu sürecin tam olarak değerlendirilmesi 6-12 ay sürebilir. Hastalar, potansiyel olarak tehlikeli etkilerden kaçınmak için herhangi bir ilacı durdurmadan önce doktorlarına danışmalıdır.

 

Anagen effluvium
Bu tip saç dökülmesi, aktif olarak büyüyen (anagen) fazda iken saç büyüme döngüsünün bozulmasından kaynaklanır. En sık olarak belirli kemoterapi formlarından sonra ortaya çıkar. Saç dökülmesi, tedaviye başladıktan 2-4 hafta sonra başlar. Çoğu durumda, saç dökülmesi geçicidir, ancak diğerleri için saç sadece çok az veya kalıcı olarak değiştirilmiş doku veya kalibre ile büyüyebilir. Busulfan ve siklofosfamid gibi bazı kemoterapi ilaçları kalıcı saç dökülmesi ile ilişkilendirilmiştir. Topikal minoksidilin eşzamanlı kullanımının, saç kaybını geciktirdiği ve daha sonra yeniden büyümesini hızlandırdığı gösterilmiştir.

Alopecia Areata

Bu saç dökülmesinde küçük yuvarlak-oval yamalar ile ortaya çıkan ancak daha büyük, daha konfluent bölgelerin yanı sıra kaşlar, kirpikler ve vücut tüylerini etkileyebilen saç dökülmesinin otoimmün bir şeklidir. Çocuklukta en sık görülür ancak her yaşta ortaya çıkabilir. Saç folikülleri her zamanki immün ayrıcalıklarını kaybeder ve lenfositler (T-hücreleri) tarafından saldırıya uğrar. Ayrıca foliküller ile ilişkili olan melanositlerin (pigment hücreleri) hedeflenmesi de olabilir, bu da beyaz büyüme (poliosis) ile sonuçlanır. Alopesi totalis tüm kafa derisi saçlarının kaybıdır, tüm vücut saçlarından da kaybetmiş hastalar alopesi universalis geliştirir. Ophiasis, oksipital kafa derisinde saç kaybını tanımlamak için kullanılan terimdir ve tedavi edilmesi çok zor olabilir. Birinci basamak tedaviler topikal ve intralezyonel kortikosteroidleri içerir ancak daha şiddetli veya uzun süreli vakalar metotreksat veya prednizon gibi sistemik hatta immünosupresif tedavi gerektirebilir. JAK inhibitörleri ile alopesi areata tedavisinde artmış bir kullanım bulunmaktadır. Bununla birlikte, birçok vaka herhangi bir tedavi olmadan kendiliğinden düzelir.

 

Konjenital Üçgen Alopesi
Temporal üçgen alopesi olarak da bilinen bu tip alopesi frontotemporal kafa derisine lokalize olur. Genellikle erken çocukluk döneminde ortaya çıkar ve üçgen, lacivert şekilli veya oval de dahil olmak üzere frontal ve lateral saç çizgileri boyunca çeşitli şekillerde mevcut olabilir. Bu durumda iltihap veya yara izi yoktur. Saç derisi patolojisinde, saç folikülleri sayısı normaldir, ancak çoğu küçülmüştür. Yetişkinler için terapinin temel dayanağı saç restorasyon cerrahisidir.