25/09/2018
210

Platelet Rich Plasma (PRP)

PRP olarak da bilinen Platelet Zengin Plazma, saç dökülmesi tedavisi listesine nispeten yeni bir katkıdır. Teori, trombositlerin, ihtiyaç duyulduğu yerde yara iyileşmesini ve doku büyümesini teşvik etmeye yardımcı olacak şekilde büyüme faktörlerini depolamasıdır. Kan değişen konsantrasyonlarda trombosit içerir. Hastanın kendi trombositlerini alıp, iyileşme ve büyümeye ihtiyaç duyan bir bölgeye yeniden enjekte ederseniz, vücudun kendi mekanizmaları dokunun yenilenmesini iyileştirir.

PRP enjeksiyonları kemikler ve dişler gibi yavaş büyüyen dokuların büyümesine ve iyileşmesine yardımcı olmak için doğrulanmıştır. Bununla birlikte, saç ile kullanımında erken deneyler karıştırılmıştır. Çoğu çalışma, saç dökülmesi ve inceltme alanlarında doğal saçların (ve muhtemelen ameliyat yapıldığı takdirde greftlerin) büyümesine yardımcı olmak için PRP enjeksiyonları kullanmaya konsantre olmuştur. Bu çalışmaların şimdiye kadar gösterdiği şudur: tedaviler, saçın tamamen kel bir kafa üzerinde yeniden büyümesine yardımcı olmaz, bu yüzden daha erken bir tedaviye daha iyi başlanır. Daha yüksek trombosit konsantrasyonları, daha sık enjeksiyonlar, ve muhtemelen trombositlerin aktive olması veya kafa derisinde mikro-yaralanmalara neden olması da daha iyi sonuçlar verebilir. Bununla birlikte, hiçbir çalışma kesinleşmedi ve araştırmadaki birçok varyasyon, sonuçları karşılaştırmayı ve çizmeyi zorlaştırıyor.

Cevap şu ki, saç dökülmesini tedavi etmek için en uygun dalga boyları ve PBM tedavisi için dozlama hakkında fazla bir şey bilmiyoruz. Yapılan çalışmalara rağmen, önemli sorular cevapsız kalmaktadır. Hastalar için saç dökülmesini tedavi etmek için bir OTC cihazı satın alma kararını vermeden önce tüm tedavileri ve seçeneklerin bir saç dökülmesi uzmanı ile gözden geçirilmesi önerilir.

PRP'nin bu kullanımı henüz tam olarak test edilmediğinden, bireysel bir durumda ne kadar bir etki yapacağını bilmek imkansızdır. Bu, bir hastanın kendi “kan ürünü” olduğu ve bu nedenle de zararlı olmayacağı söylenir. Çoğu tedavi gibi, bazı hastaların mükemmel sonuçlara sahip olduğunu ve diğerlerinin anlamlı olmayan sonuçlara sahip olduğunu hatırlamakta fayda vardır. Çoğu uygulayıcı ile aylıktan üç aya kadar değişen tedavi programlarını savunan standart bir tedavi rejimi henüz geliştirilmemiştir. Ayrıca, tüm tıbbi saç bakımları gibi, devam eden bakım tedavileri gerektirebilir. Hangi tedavi sıklığı kullanılırsa, sonuçları görmek için en az 6 ay gerekir.