17/10/2018
191

Herhangi Bir Cerrahi Saç Ekimi Hakkında Bilmeniz Gereken Herşey

Saç dökülmesinden muzdarip erkekler ve kadınlar için, saç ekimi hayat değiştiren bir prosedür olabilir. Saç ekimi ameliyatı, doğal olarak büyüyen saçları inceltilmiş veya kelleşen bölgelere geri yükler. Saç derisine ek olarak saç ekimi, saç derisi ve vücuttaki travmaya bağlı olarak kirpikleri, kaşları, yüzdeki saçları ve saç dökülmesini iyileştirmek için kullanılabilir.

Birçok insan saç ekiminin maliyeti hakkında endişe duyuyor. Saç ekimi ameliyat ücretleri hizmet türü ve seçilen kapsama alanı, dünyadaki alanın yanı sıra hastanın saç dökülmesinin nedenlerine bağlı olarak değişebilir. Saç ekimi değerlendirmeleri farklıdır, ancak çoğu hasta sonuçlardan memnun. Prosedürün etkisi sadece estetik değil, aynı zamanda duygusaldır, birçok hastaya güven ve öz güvence artar.

Foliküler Ünite Transplantasyonu (FUT), genellikle saç derisinin kalıcı donör alanından küçük saç dökülmesine neden olan saç demetlerini (foliküler üniteler) saç dökülme alanına kaydırmayı içerir. Bu prosedür uygun seçilmiş ve teşhis edilen erkek ve kadınlarda çeşitli saç dökülmesi koşullarını tedavi etmek için yapılabilir. Foliküler Ünite Eksizyonu (FUE), küçük foliküler ünitelerin hasat edilmesinde kullanılan iki verici toplama yönteminden biridir.

FUE tekniği ile foliküler üniteler, hastanın donör alanından küçük yuvarlak bir mikro yumruk kullanılarak ayrı ayrı ekstrakte edilir. Son yıllarda popülerlik kazanmıştır ve genellikle “minimal invaziv” bir prosedür olarak tanımlanmaktadır çünkü dikiş içermez ve minik yuvarlak eksizyonlar dikişsiz olarak iyileşmeye açıktır. Bununla birlikte, ciltte binlerce küçük kesik yapıldığı zaman, bunun invaziv bir prosedür olduğu ve ameliyatı oluşturduğuna dikkat edilmelidir. Gerçek transplantasyon, hem verici hasat teknikleri için aynıdır, çünkü greftler, hastanın saç dökülme yaşadığı alanlarda, alıcı bölgelere (küçük kesikler) çeşitli aletler ve iğneler veya mikro bıçaklar kullanılarak sokulur.

Donör toplamanın diğer yöntemi, derinin ve saçın tam bir kalınlık elipsinin çekilmesini içerir ve doğrusal bir eksizyon veya doğrusal elips şerit toplanması olarak adlandırılır ve küçük greftler bir mikroskop kullanılarak ayrı ayrı kesilir. Yara genellikle dikişlerle kapatılır ve bu, FUE gibi dağınık olarak dağıtılmak yerine bir alana sınırlı bir çizgisel skar bırakır. Bu teknik, saç nakli cerrahları tarafından onlarca yıldır başarılı bir şekilde kullanılmaktadır.

FUE tekniği son yıllarda bir doğrusal skar üretmediği için popülerlik kazanırken, hastalar da potansiyel riskler konusunda bilgi sahibi olmalıdır. “Yara izi tekniği” nin yanlış reklam iddialarına rağmen, FUE neredeyse her zaman doğru şekilde uygulandığında kısa saç stilleri ile gizlenen küçük yuvarlak izler bırakır. Yanlış yapıldığında, FUE yaygın donör incelmesi ile sonuçlanabilir ve görünür yara izi bırakabilir.