25/09/2018
220

Geçici Saç Dökülmesi

Geçici Saç Dökülmesi: Geçicidır Ama Endişe Edilebilir

Bebeklikten yaşlılığa kadar herkes, kıl folikülleri anagen (büyüme fazı), katagen (dökülme fazı) ve telojen (dinlenme fazı) normal döngüsel aktivitesinden geçerken her gün saçlarını kaybeder.

Tam anajen-katajjen-telojen döngüsünün tamamlanması yıllar alabilir. Her bir folikül, normal bir insan ömrü boyunca tam döngüyü 10 ila 20 kez geçer. Herhangi bir zamanda, yaklaşık% 1 veya daha az kafa derisi folikülü, yeni bir telojen (büyüme) fazı başladığında meydana gelen dökülme aşamasındadır. Normal katagen aktivitesine bağlı olarak "tam bir saç başı" ndan her gün kaybedilen kafa derisi kıllarının ortalama sayısı, 100 veya daha fazla değere kadar değişmektedir. Her gün 100'den fazla kıl kaybı kayda değerdir ve bisiklet aktivitesinde anormal bir değişimi gösterebilir. Her folikül bağımsız bir birimdir, komşu foliküller ile koordinasyon halinde değil, aynı büyüme kontrol sinyallerine komşu foliküller olarak yanıt verir.

Normal anagen-katagen-telogen bisiklet aktivitesine bağlı saç dökülmesi genellikle tek başına erkek veya kadın tarafından normal olarak kabul edilir; Görmeye alışkın olduğu kayıp saç miktarıdır. Birkaç döngü boyunca, bu normal saç dökülmesi geçici olarak kabul edilir, kayıp saç telojen (dinlenme) anagen (büyüme) fazına değişen foliküllerin yeni büyüme ile yer değiştirir. Kişinin yastığı ya da giysilerinde alışılmadık şekilde çok sayıda kayıp kıl ortaya çıkmaya başlarsa, saç dökülmesinin "geçici" doğası sorgulanabilir. Kişi şu soruyu sorabilir: "Saçlarımı kalıcı olarak kaybetmeye başlıyorum. Ben kel mi oluyorum?"

Ailesinin androjenik alopesi öyküsü olduğunu bilen bir erkek, gözlemlemeye alışkın olduğundan daha fazla saç kaybıyla ilgili endişe duyabilir. Erkek tipi saç dökülmesi öyküsü olan bir erkek, androgenetik alopesi için daha yüksek risk altında iken, bir erkek gözlemlediği saç kaybının erkek tipi saç dökülmesinin ilk belirtisidir. Aslında, pek çok erkek saç derisinde saç inceltmeye başlayana kadar saç dökülmeye başlamaz. Androgenetik alopesi, genetik bir temele sahip olduğu bilinmektedir, ancak genetik kalıtım kalıpları kesin olarak çalışılmamıştır. Bir adam, genini ve androjenik alopesi için genleri taşıyabilir; saçsızlık yaşayacağını tahmin etmek zor. Saç derisi saçlarının nispeten büyük günlük kaybı zamanla devam ederse, erkeğin erkek tipi kellik görünür işaretleri geliştirmesi daha olasıdır.

Bu pozisyondaki bir erkeğin, tavsiye almak veya tedaviye başlamak için önemli bir kalıcı saç kaybının kanıtını beklemesi gerekmez. Doktor saç restorasyon uzmanı ile istişareden yararlanabilir. Hekim saç dökülmesinin nedenini teşhis edecek ve en erken aşamada saç dökülmesini yavaşlatmak veya tersine çevirmek için tıbbi tedavi önerebilir.